WEB TASARIM

Web Developer Nedir? Ne Kadar Kazanır?

[responsivevoice_button voice="Turkish Male"]

Web Developer Türkçe karşılığı ile Web Geliştirici demektir. Web geliştirici en hızlı büyüyen mesleklerden biridir. Tüm beklentiler oluşturulduktan sonra web geliştiriciler devreye girer ve web sitesi için katkıda bulunurlar.

Web geliştirme, Internet’te bulunan web sitelerini geliştirme sürecidir. Örneğin E-ticaret mağazaları, blog  sayfaları , sosyal ağlar veya başka bir tür İnternet uygulaması olsun, bunların hepsi bir web geliştiricisi tarafından oluşturulmak zorundadır. Web developer ihtiyaca göre 3 kısıma ayrılır.

Web Developer 3’e Ayrılır

  • Front-End Developer
  • Back-End Developer
  • Full Stack Developer

Peki bunlar nedir ve ne iş yapar? Gelin bunlara birlikte bakalım….

Front-End Developer  

Türkçe Karşılığı ile Önyüz Geliştiricide diyebiliriz. Bir web sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan bütün o tasarımlar ve gördüğünüz her şey Front-End kısmıdır. Fotoğraflar, videolar, linkler, menüler bütün bunları Front-End developer üstleniyor. Bu işi yapmak isteyen kişilerin bilmek zorunda olduğu bazı programlar var elbette. Bunlar: HTML5, CSS3 ve JavaScript tir. Bunların yanında kullanabilecekleri bir çok araç ve teknoloji var. Örneğin, Jqerry yada Bootstrap gibi.

Front-End Maaşlarına gelecek olursak… Aslına bakarsanız bu sizin bilginize göre değişmektedir. 2020 yılında en düşük web developer maaşı 2600-3800 arası gözükürken, en yüksek maaşlarda 7000 ila 10000 arasında oynamaktadır. Kendinizi geliştirip, gösterebilirseniz bu işte iyi yerlere gelebilirsiniz.

Back-End Developer

Back-End Türkçe karşılığı “ArkaYüz”dür. Back-End developer işi tamamen arka sahnedir. Sistemin mimarisini oluştururlar. Önlerine bir proje geldiğinde hemen gerekli programlama dillerine karar verip, çalışma mantığını kavrayan ve şemaya döküp hazırlayan kişidir. Genel olarak aşina oldukları diller Php, Asp.net , veri tabanı mimarisi için ise MSSQL ve MYSQL dilleridir.

Bir web sitesini kullanıcı dostu yapmak için uğraşırlar. İnternetten bir otel için oda rezerve edeceğinizi düşünürsek, siz bilgilerinizi web sitesine girdiğinizde back-end kısmı devreye girer. Uygulama bilgilerinizi alır ve bir sunucu üzerinde kurulmuş olan veri tabanına depolar. Back-End işleyişi bu şekildedir.

Back-End developer maaşları kişinin gelişmişlik seviyesine göre farklılıklar gösteriyor. Kendisini biraz geliştirebilmişse, başlangıç maaşı 3500 ile 4500 TL arasında değişiklik gösterebilir. Gelişmiş ve tecrübeli bir developer maaşı ise ortalama 7000 ile 12000 TL arasında farklar göstermektedir.

Full Stack Developer

Hem Front-End hem de Back-End kısmını geliştirebilecek donanıma sahip olan kişilere Full Stack Developer denir. Full Stack developer  web geliştirmenin ön uç ve arka uç tarafında rahatça çalışabilen bir kişidir. Bu web geliştirmenin her şeyine hakim olacağınız anlamına gelmez tabi. Küçük yardımlarla hem ön uç hem de arka uç üzerinde çalışabileceğiniz anlamına gelir. İş verenlerde genelde Full stack developer ararlar. Çünkü birçok durumda genellikle iş akışını rahatlatırlar.

Maaşlarından bahsedecek olursak… Full Stack maaşları için bu yıl içinde yapılan anket sonuçlarına göre, en düşük maaş 2500Tl ile 3700Tl arası değişirken, en yüksek maaş ise 5900Tl ile 8000Tl arası değişmektedir. Tabi ne kadar maaş alacağınız size göre değişir. Eğer ki kendinizi iyi eğitir ve geliştirirseniz bu maaşların 2 veya 3 katlarını da kazanma fırsatı bulabilirsiniz.

[Toplam: 14   Ortalama: 5/5]
To Top