Kapat
Anasayfa 187 0

Web Designer ve Web Developer Arasındaki Farklar Nelerdir?

Web tasarımcılarla (web designer) web geliştiricilerin (web developer) farkları genellikle yanlış anlaşılıyor. İkisi de benzer şekilde web site oluşturma aşamasına katkıda bulunuyor olsa da uzmanlık ve becerileri birbirlerinden farklıdır. Fakat web tasarımcılar ile web geliştiriciler aralarındaki farklılıklara rağmen genellikle birlikte çalışırlar. Birbirleriyle rekabet etmek yerine birbirlerini tamamlarlar.

Web Designer Nedir? (Web Tasarımcı Nedir?)

Bir web Designer web sitesinin estetiğiyle ilgili her şeyle ilgilenir. Bunun yanında ayrıca tasarım işleriyle meşgulken kullanılabilirliği ve kullanıcı deneyimini de ele alırlar. Yani web tasarımcılar sadece tasarım yapmazlar. Tasarımı yaparken birçok faktörü de düşünmek zorundadırlar. Bu faktörlerden bazıları; güncel trendler, tasarım normları ve en önemlisi hedef kitlenin davranışlarıdır. Yani tasarım sadece göze hitap etmekle yetinmemelidir. Tasarım kullanıcıların ilgisini çekmeli ve kullanıcıların davranışları üzerinde etkili olarak hedeflenen eylemleri gerçekleştirmelerini sağlamalıdır.

Web tasarımcılar genellikle bir web sitesi oluşturulurken ilk aşamada görev alırlar. Bu noktada web sitesinin neye ihtiyacı olduğunu ve nasıl kurulması gerektiğini düşünürler. Daha sonra da düşüncelerini web geliştiriciye anlatırlar.

Web Developer Nedir? (Web Geliştirici Nedir?)

Bir web geliştiricisi ya da web developer, web sitesi oluşturma sürecinin 2. aşamasında yer alır. Tüm beklentiler belirlendiği andan itibaren web geliştiriciler, bir şeyleri uygulamaya koymaya başlayabilir. Hatta bu noktada birden fazla web geliştirici de olabilir. Web geliştiricileri işe alırken seçiminizi ihtiyaçlarınıza göre şu şekilde kategorize edebilirsiniz:

  • Frontend Developer (Önyüz Geliştirici): Eğer bir frontend geliştiriciyi işe alırsanız web sitenizin görünüşüyle ilgilenecektir. Frontend geliştiriciler; HTML, CSS ve JavaScript dillerine hakimdir. Bazıları CMS platformlarına da hakimdir. CMS platformlarıyla birlikte kodlama çalışmalarının çoğuna gerek kalmaz. Fakat CSS bilgisi özellikle ince ayarlar için gereklidir.
  • Backend Developer (Arkayüz Geliştirici): Bir backend developer, web sitenizin arkayüzüyle yani server-side ile ilgilenir. Her şeyin işlevsel olarak görevini yerine getiriyor olması temel önceliktir. Backend developerlar genellikle çok yoğun çalışırlar ve yaptıkları işlerle frontend developerların yaptıkları her şeyin birlikte çalışmasını sağlarlar.
  • Full Stack Developer: Full Stack Developer, hem Frontend hem de Backend dünyasının en iyilerindendir. Bir web sitesinin hem arkayüzüne hem de önyüzüne hakimdirler. Birçok durumda genellikle iş akışını rahatlatırlar.

Web Designerlar ile Web Developerlar Nasıl Birlikte Çalışıyorlar?

Web tasarımcılar ve web geliştiriciler genellikle birlikte çalışırlar. Her 2 konunun uzmanı da web sitelerinin ihtiyaçları doğrultusunda web sitesi hazırlarken büyük resme katkıda bulunurlar. Eğer bir web geliştirici ile bir web tasarımcı birlikte çalışıyorsa genellikle bu durum bir brifing ile başlar. Brifing bu çalışmanın en önemli süreçlerindendir ve brifing eksikliği durumunda iletişim noktasında problemler yaşanır ve yanlış yorumlama ya da kötü kullanıcı deneyimi gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Web tasarımcılar genellikle aşağıdaki bilgileri frontend geliştiriciler ile paylaşırlar:

  • Sayfa modelleri ya da tasarım dosyaları
  • İşlevsellik ihtiyacı
  • Tasarım ögelerinin CSS özellikleri (dolgu, kenar boşlukları vb.)

Yine de bir web tasarımcı ile web geliştiricinin aynı sayfada aynı anda çalışması istenirse geliştiricileri bir şekilde tasarım sürecine dahil etmek gerekiyor. Fakat bu da geliştiriciyi her adıma dahil etmek gerektiği anlamına gelmiyor. Örneğin; ilk fikir alışverişinde ya da tasarım incelemelerinde yer alması yeterli olacaktır.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Avatar

Merve Kibir {Merve Kibir}