Kapat
Web Tasarım 718 2

Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitesi tasarlarken düşünmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Web siteniz, markanızın çevrimiçi dünyadaki kimliği ve vitrinidir. Müşterileriniz sizinle ilgili ilk izlenimlerini sitenize bakarak oluştururlar.

Öyleyse iyi bir web sitesine sahip olmak için nelere dikkat etmek lazım?

1-HEDEF KİTLENİZ

Hedef kitleniz, web sitenizin arkasındaki nedendir. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayan bir web sitesi oluşturmak için, önce bu kişilerin kim olduklarını ve sitenize neden geldiklerini araştırmanız gerekir. Çünkü siz ne kadar kusursuz bir site tasarımı ortaya koymuş olursanız olun müşterinizin tarzına hitap etmiyorsa, olumsuz sonuçlar ortaya çıkacaktır.

2-WEB SİTENİZ SEO DOSTU MU?

Gogle aramalarında en üstlerde kalmak için en gerekli çalışma SEO’dur. Eğer web siteniz arama motorlarına dost bir altyapı ile yapılmamışsa, sadece tanıdıklarınızın ziyaret ettiği bir site olarak kalacaktır.

Oysa web sitenin asıl amacı daha çok gelişmek ve yeni müşterilere ulaşımı kolaylaştırmaktır. Web sitenizin SEO’ya uygun olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz bir çok araç var.  Arama motorunda yapacağınız küçük bir araştırma ile temel bilgilere sahip olabilirsiniz.

3-TASLAK OLUŞTURMA

Aslına bakılırsa hepsinden önce oturup bir taslağı belirlemeniz lazım.

Nasıl bir site olursa olsun işinizi kolaylaştırmak için taslak oluşturmalısınız. Bir başladım gerisi gelir mantığı ile hareket ederseniz bir zamandan sonra eliniz ayağınıza dolaşabilir. Sitenizin sağlamlığı için iyi bir planlama ile başlamalısınız.

4-MOBİL UYUMLU SİTE!

Web sitesinin akıllı telefonda ya da tabletlerde düzenli gözükmemesi sonucunda ziyaretçinin işini oldukça zorlaştıracaktır. Akıllı cihazların yoğun olarak kullanıldığı dönemde cihazlar için tasarlanan responsive tasarım işimizi oldukça kolaylaştırıyor.

Responsive web tasarımı, tablet ve mobil cihaz kullanım oranı artışından sonra web sitelerinde kullanılmaya başlamıştır. Responsive ile hazırlanan bir web sitesini hangi platformda ziyaret ederseniz edin ona uygun çözünürlükte gözükmesini sağlayacaktır. Responsive tasarıma talep günden güne artmakta. Ayrıca responsive ile arama motorlarında üst sıralarda yer almanın da yolu mobil uyumluluğa bağlı. Responsive sitenin avantajları oldukça fazla. Sizlerde sitelerinizi bu uyumlulukta yaparak öne çıkarabilirsiniz.

5-TEMİZ BİR TASARIM

Web sitesi geliştirirken akıldan çıkmaması gereken en önemli şeylerden biri temiz, çekici bir tasarım oluşturmaktır. Sayfanızın görünümü ve verdiği izlenim, işlevsellik kadar önemlidir.

“Kimseyi dış görünüşe göre yargılama” sözü birçok durumda geçerli olsa da web sitelerinde durum aynı değildir. Web siteniz çekici olmalı. Renk şeması, yazı tipi, resimler, videolar vb. bütün her şey eşit bir düzen içinde olmalı. Örneğin renk şemasını planlarken, logonuzu tamamlayan renkleri kullanmayı unutmayın. Bu şekildeki düzenler sitenizi daha ilgi çekici yapabilir.

6-SİTE HIZI

Web siteniz ne kadar yavaş yüklenirse o kadar ziyaretçi kaybeder. İdeal olarak, bir web sitesinin yüklenmesi 4 saniyeden uzun sürüyorsa kullanıcılar çıldıracaktır. Muhtemelen web sayfanızı terk edecek ve bir daha geri dönmeyecekler. Web sitenizin içeriğinin ne kadar hızlı yüklendiğini ölçmeye yarayan online test araçları mevcut. Bunları araştırarak web sitenizin hızını ölçebilirsiniz.

7-ÖZGÜN TASARIM

İyi bir web tasarım için yapmış olduğunuz web sitesi özgün olmalıdır. Hazır tasarımlarından kaçınmalısınız. Genellikle yapılan en büyük hata, içeriklerin internetten, kopyala yapıştır metoduyla alınıyor olmasıdır. Yazılar ve görseller ne kadar özgün olursa size o kadar artısı olacaktır. Ayrıca arama motorundaki konumuzun içinde özgün olmak önemli ölçüde etkilidir.

8-SOSYAL MEDAYAYA BAĞLANIN

Web sitenizde sosyal medya sayfalarına bağlantılar oldukça önemlidir. Günümüzde sosyal ağlar, kullanıcılar arasında önemli bir araştırma medyası olarak popülerlik kazanmış durumda. Web sitesi ve sosyal medyayı birlikte kullanmak size oldukça yarar sağlayacaktır. Ayrıca çevrimiçi pazarlamanın da önemli bir yönü olan bu sosyal ağı, sitenizde olmazsa olmazlardan biri olarak görüp adreslerinizi ekleyerek sadakatinizi arttırabilirsiniz.

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}

“Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.