Kapat
Web Tasarım 944 2

Web Sitesi Yapmak İçin Hangi Dilleri Bilmek Gerekir?

Bir önceki yazıda Web sitesi tasarlarken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmiştik. Burada da web sitesi yapmak için hangi tasarım dilleri kullanmamız gerektiğinden bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi web teknolojileri her geçen gün popülerliğini arttırmış durumda. Haliyle web teknolojilerine olan ilgide bununla birlikte artmaktadır. Peki biz bu web teknolojilerini geliştirmek için neler bilmeliyiz? Bir web sitesi için hangi dillerde kendimizi geliştirmeliyiz?

Web Tasarım Dilleri

  • HTML
  • CSS
  • JavaScript
  • PHP
  • ASP
  • JAVA
  • SQL

HTML(Hyper Text Markup Language)

Öncelikle web sitesi yapmak için bilmeniz gereken en genel dil HTML dir. Google Chrome, Internet Explorer, Firefox gibi tüm tarayıcılar Html dili üzerine kurulmuştur. Html ekranda gördüğünüz her şeyin temelidir. Yani Html öğrenerek web sitenizin temelini oluşturabilirsiniz.

Html dili basit bir dil olmasından dolayı kolay anlaşılır ve rahat yazılır. Html dili .html veya .htm uzantılarına sahiptir.

CSS(CASCADİNG STYLE SHEETS)

Html den sonra bilmeniz gereken önemli dillerden biri de CSS. Web sayfalarında gördüğünüz neredeyse tüm özellikler CSS ten geçer. CSS, Html yapıları üzerinde renk, boyut, konumlandırma gibi özellikleri ayarlayan bir web teknolojisidir.

Şöyle düşünelim, eğer Html inşaatın kabasıysa CSS de burada inşaatın ince işçiliği olur. CSS ile sayfanızı daha dekoratif ve daha şık bir hale getirebilirsiniz.

JAVASCRİPT

JavaScript dili ile web sitenizin işlevselliğini oluşturursunuz.  Html ve CSS ile oluşturduğumuz siteye hareketlilik katmak için JavaScript ideal bir dildir.

HTML’ e binanın duvarları diyelim, CSS i de burada binanın boya badanası olarak kabul edelim. JavaScripte de binanın asansörü ya da kapı otomatiği demek kalıyor.

PHP

Php ise veri tabanı ile ilişkilidir. Veri tabanından aldığı bilgileri bize html olarak gönderen yapıdır. Php oldukça popülerdir. Hatta günümüzde popüler olarak kullanılan Facebook’ta bir Php ürünüdür.

Php diğerleri gibi tarayıcıda değil bir sunucuda çalışmaktadır. Yani Php e webin arka yüzü diyebiliriz. Öğrenmesi ve uygulaması da oldukça rahat bir dil olan Php diğer diller ile de rahat etkileşimli çalışma olanağı sunmaktadır.

ASP(Active Server Pages)

ASP Aktif sunucu sayfaları anlamına gelmektedir. PHP’nin bir benzeridir. Veri tabanından bilgileri alır ve işler. Microsoft tarafından oluşturulmuştur. Bu yüzden Microsoft ile çalıştırılmalı. Daha önce Linux ile denenmiş olsa da başarılı olunamamış.

Eğer Html ve JavaScript konusunda bilginiz varsa ASP’yi kullanmak hiçte zor olmayacaktır. Asp oldukça fonksiyonel ve hızlı bir dildir. ASP ile web sayfanızı dinamik olarak düzenleyebilirsiniz.

JAVA

Java için bir bilgi işlem platformu diyebiliriz. Java artık her yerde. Şirketlerin büyük bir bölümü ve yazılım geliştiricilerin çoğu Java’yı tercih eder. Hatta geliştiricilerin 1 numaralı tercihi denebilir.

Java’nın Write Once Run Anywhere (bir kere yaz ve her yerde çalıştır) sloganı ile de anlaşılacağı üzere Javayı bir kere yazarsınız ve her yerde çalıştırılabilirsiniz. Yani Asp gibi değildir. Microsoft ile yazılanı Linuxta rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

SQL(Structured Query Language)

Yapılandırılırmış Sorgu Dili anlamına gelir. Genel olarak bilgi depolama ve lazım olduğunda bu bilgileri sorgulamamıza izin veren yapıya SQL denir. Bilgisayarla sık ilişkili olanın mutlaka bilmesi gereken bir sistemdir.

SQL bir nevi veri tabanı yönetimini ifade eder. Amacı da verileri yönetebilmek ve tasarlayabilmektir.

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}

“Web Sitesi Yapmak İçin Hangi Dilleri Bilmek Gerekir?” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.