Kapat
Teknoloji 327 0

Yazılım mı Donanım mı?

Merhabalar Genç Programcı ailesi, bugünkü yazımızda günümüz teknolojisinde çok önemli olan iki kavramı karşılaştıracağız. Dilersen vakit kaybetmeden başlayalım 🙂

Yazılım Nedir?

Yazılım, elektronik aygıtların belirli bir işi yapabilmesini sağlayan programlardır. Yazılımlar bilgisayar dilleri kullanılarak yaratılır, bu dillere C, C#, Phyton ve Pascal örnek olarak verilebilir. Yazılımlar; Sistem yazılımı, programlama yazılımı ve uygulama yazılımı olarak bölünebilir.

Donanım Nedir?

Donanım, elle tutulabilen tüm fiziksel parçalara verilen addır. Bilgisayar konusunda iç donanım (CPU, anakart vs) ve dış donanım (Hoparlör, monitör vs) olarak ikiye ayrılabilir. Girdi, işleme, depolama, kontrol, çıkış aygıtları olarak dallandırılabilir.  Yazılımlar bu parçaların işleyişini sağlar.

Donanım mı Yoksa Yazılım mı?

Aslında iki terimde birbirine bütünüyle bağlanan bir yapıdadır. Zira bir diğeri olmadan öteki çalışamaz. Ancak geliştirilmelerinde hem temel hemde maddi açıdan büyük farklar vardır. Donanım geliştirirken bir çok hata ortaya çıkabilir hatta son ürün istenileni veremeyebilir. Bunun yanında donanım zamanla güncelliğini yitirir ve doğada öylece atık vaziyette kalabilir. Yazılımda ise bu böyle değil. Geliştirilme sürecinde bir çok hata (Bug) ortaya çıkabilir ancak bunlar giderilebilir. Yazılım asla tam ürün değildir zira zamana ayak uydurması adına devamlı bir temel üzerine geliştirilir. Sonuç olarak zamansal bir eksiği yoktur yazılımın.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
İbrahim Şener

İbrahim Şener {İbrahim Şener}

Konya'da yaşayan, 17 yaşında, teknoloji meraklısı ve şakacı kişiliğiyle dikkat çeken İbrahim Şener; şuanda teknoloji ve yazılım ile ilgili haberler yapıp ,makaleler yazarak kendini geliştirmektedir.