Kapat
Anasayfa 213 0

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım mühendisliği büyük ve karmaşık yazılım sistemlerini geliştirmek için yol gösterici prensipler arayan bir bilgisayar bilim dalıdır. Fakat bilgisayar biliminin yanı sıra eleman ve proje yönetimi gibi işletme yönetimiyle ilgili konuları da içerdiğini bilmeliyiz. Yazılım mühendisliği dalıyla ilgilenen kişilere yazılım mühendisi denir.

Yazılım mühendisleri kullanıcı ihtiyaçlarını dikkate alarak yazılım oluştururlar. Yazılımı oluştururken de yazılımın tasarımını yapar, yapısını inceler ve programlama dillerini kullanırlar.

Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Peki Yazılım Nedir?

Bir bilgisayarın belirli görevleri yerine getirmesi için bilgisayara talimat veren programlara yazılım denir. Yazılımı kendi içerisinde sistem yazılımı, programlama yazılımı ve uygulama yazılımı olarak üç gruba ayırırız.

Sistem yazılımını diğer yazılımlara hizmet sağlamak için tasarlanmış bilgisayar yazılımı olarak açıklayabiliriz. Program yazılımı yazılan kodları bilgisayarın anlayabileceği dile , makine diline, çevirir. Uygulama yazılımları ise yazılımı kullanıcının işine çözüm sağlamak için tasarlanmış programlar olarak tanımlayabiliriz.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar? 

Bir yazılım mühendisi kullanıcı ihtiyaçlarını teknolojiye uyarlayarak çözüm sağlayan bir yazılım geliştirir. Yazılım geliştirirken de mühendislik kavramlarını kullandığı ve yaptığı işlemleri sistematik olarak yürüttüğü için mühendislik alanında inceleriz.

Kısaca bir yazılım mühendisinin yazılım geliştirmeyle ilgilendiğini söyleyebiliriz.

Bom fim de semana para vocês, programadores! 💻💻 . Siga  @programadoresdepre Siga … | Ideias para sala de jogos, Estúdios de música  em casa, Projeto de home office

Yazılım Mühendisi Olmak

Yazılım mühendisliği son zamanlarda teknoloji ihtiyacının artışıyla günümüzün en popüler meslekleri arasında yer almaya başladı. Peki yazılım mühendisi olmak için hangi özelliğe sahip olmalıyız? Her meslekte olduğu gibi yazılım mühendisliğinde de birtakım zorluklar olduğunu söyleyebiliriz. Bu zorlukları yaşamamak ya da en aza indirmek için kişinin yaptığı işi sevmesi ilk kuraldır. Bunun yanı sıra yazılım mühendisi adayının problemlere daha hızlı çözüm sağlayabilmek için geniş hayal gücüne, sorgulama becerisine ve merak duygusuna sahip olması gerektiğini söyleyebiliriz. Problemleri çözerken sağlam analitik düşünme becerisine sahip olmalıdır. En önemlisi ise sabırlı olmalıdır. Çünkü problemleri çözmek bazen bir iki dakikada yapılabilirken bazen günler hatta aylarımızı alır.

Yazılımda En Çok Kullanılan Programlama Dilleri Nelerdir?

Programlama dillerini bilgisayara nasıl işlem yapılacağını anlatan diller olarak açıklayabiliriz. Günümüze kadar gelmiş birçok dil vardır. Fakat bazı diller ilk gün ki kadar popülerliğini koruyamamıştır.

2019 TIOBE verilerine göre en çok kullanılan dilleri Java(1991), C(1970), Python(1990), C++(1970),C#(90’lı yıllar), JavaScript, PHP, SQL, Swift, Ruby olarak sıralayabiliriz.

2021 Stackoverflow anketlerine göre ilk on dili JavaScript, HTML(biçimlendirme dili), CSS, SQL, Java, Bash / Shell, Python, C#, PHP, C++ şeklinde sıralayabiliriz.

Önceki yazılarımı buradan okuyabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Avatar

Kader Sutlu {Kader Sutlu}