Kapat
Anasayfa 88 0

Risk Yönetimi Nedir?

Risk yönetimi kavramını açıklamadan önce risk kavramının ne anlama geldiğine bakalım.

Risk Nedir?

Tehlikeli durumların meydana getirebileceği zararın olma ihtimalini risk olarak tanımlarız. Yazılımda ise risk kavramını bir projenin zamanında, belirtilen bütçeye ve konuya uygun olarak tamamlanmasını engelleyen durumlar olarak açıklarız.

Bilgi Güvenliği Bakış Açısı İle BT Risk Yönetimi | SİBER GÜVENLİK PORTALİ

Risk Yönetimi Nedir?

Risk yönetimi bir ürünün düşünce aşamasından müşteriye sunulacağı aşamaya kadar olan sürecidir. Hızlı kararlar ve faaliyetlerle sürekli olarak riskleri belirleriz. Hangi risklerin önceden çözülebileceğini değerlendiririz. Belirlediğimiz bu riskleri çözmek için gerekli strateji geliştiririz. Planlar uygularız.

Risk yönetiminde iki önemli adım vardır. Biri riskin değerlendirilmesidir. Diğeri ise riske karşı planlama yapılmasıdır.

Risk Değerlendirilmesi

Bu adımda uzmanların görüşlerini değerlendiririz. Benzer durumların çözümlerini araştırırız. Çıkarılan raporları ve yapılan planları değerlendiririz. Bu aşamalar üç adımdan oluşur. İlk adımda riskleri tanımlarız. Daha sonra tanımladığımız riskleri analiz ederiz. Son olarak risklerde öncelikleri belirleriz.

Risk Nasıl Yönetilir?

İlk olarak riski yönetebilmek için riski belirleriz. Daha sonra riskin gerçekleşme olasılığı ve gerçekleşirse projeye etkisinin ne kadar olacağını analiz ederiz. Belirlediğimiz risk için takip-kontrol planlaması yaparız. Bu ilk üç adımı gerçekleştirdikten sonra riskleri izleriz. Gelişen durumları rapor haline getiririz. Son olarak risk durumunu kontrol ederiz. Eğer risk gerçekleşirse diğer planları değerlendirmeye alırız.

Risk Yönetimi Prensipleri

Firmalar olarak riskleri yönetiriz. Risk faaliyetlerini risklerden zarar görmeden sürdürmelerine olanak yaratmaya çalışırız. Sadece bir kerelik planlar hazırlamayız. Tutarlı ve tekrarlanabilir risk yönetim planları yaparız ve yönetiriz. Burada amacımız firma için değer yaratmak ve o değeri korumaktır. Firma olarak rakiplerimize karşı üstünlük kazanmak isteriz. Bu süreçlerin tamamının firmaların günlük iş süreçlerinin bir parçası haline gelmesini amaçlarız. Karar vermekte risk yönetiminin bir parçası olduğundan risklerin önünü almaya çalışırız. Risk yönetimi konusunda çalışanlarda bir farkındalık oluşturmaya çalışırız.

Daha önceki yazılarımı okumak isterseniz bu link aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Kader Sutlu {Kader Sutlu}