Kapat
Anasayfa 554 0

Yeni Yılda İlham Verecek 4 Öneri

Yeni Yılda İlham Verecek 4 Öneri, yeni yıl önerileri, motivasyon, değişim, 2021, yeni yıl

“Koca bir yıl nasıl geçti, sanki 2020’ye daha dün girmiş gibiyiz.” Geride bıraktığımız her yıl bu ve benzeri cümleleri sıklıkla kurmuşuzdur. 2020 önceki yıllara benzemedi; zor bir yıl oldu. Evet, zaman geçmişe göre daha hızlı akıyor gibi hissettik yine, ancak bir taraftan da sanki hiç bitmeyecekmiş gibi geldi.

Covid-19, pandemi gibi yeni kavramlarla tanıştık. Sağlık her şeyden önemliymiş, yaşayarak anladık. Mutlu anımızda ya da üzüntülü anımızda sevdiklerimize sarılmanın ne kadar özel olduğunu öğrendik.

Pandemisiyle, koronavirüsüyle ve karantinasıyla birlikte 2020’yi geride bıraktık. Aslında geride bırakmış da sayılmayız. Bizimle 2021’e geliyor olsalar da yılın ilk aylarında veya baharda bir daha görüşmemek üzere vedalaşacağımıza inancımız tam.

Gelelim yeni yıla. 1 Ocak sabahı uyandığımızda 2021’in 2020’den farkı olmadığını anladık. Yıl değişince sıkıntılar bitmeyecek ya da biz değişmeyeceğiz. Değişim için önce düşünceleri değiştirmek gerek.

Yeni Yılda İlham Verecek 4 Öneri, yeni yıl önerileri, motivasyon, değişim,

Yeni Yılda İlham Verecek Öneriler

Peki, yeni yılın eskisinden farklı olması için neler yapmalıyız, değişime nereden başlamalıyız? Umutluyuz koronavirüs hayatımızdan çıkacak. Öğrendiklerimizle eski normal hayatımıza dönebilmek için neye ihtiyacımız var? Birkaç küçük adım yetecek aslında. O küçük adımlar neler mi? İşte size ilham verecek birkaç öneri ve yeni yıl hedefi.

  • Yeni Yıl Hedefleri Belirleyin ve Mutlaka Not Edin

2021 önceki yıllardan farklı mı olsun istiyorsunuz? Hemen kağıda kaleme sarılın. “Kağıt kalem mi kaldı, telefonlar var” diyenlerden iseniz; telefonun ya da tabletin not defterini açın. İşe yeni yılda yapmak istediklerinizi, hedeflerinizi, planlarınızı, gezip görmek istediğiniz yerleri ya da öğreneceğiniz yabancı dilleri belirleyerek başlayabilirsiniz. Yazmak bir nevi kaydetmek anlamına geldiği için önemli, işte bu sebeple de belirlediğiniz bütün maddeleri telefon ya da kağıda yazın. 

Listelemek ilk adımdı. Sonrasında bu listeye muhakkak dönüp bakın. Bu sonra çok sonra değil, belki saatler sonra. Gerçekçi olmadığınızı düşündüğünüz maddeleri çıkarın. Uzun soluklu olanları ise net cümlelerle tanımlayın. Örnek mi? “bu yıl kitap okumaya önem vereceğim” cümlesi yerine “bu yıl her ay 3 kitap okuyacağım” yazabilirsiniz. Net cümleler, net ifadeleri hedefleri daha yapılabilir kılacaktır. 

Bu liste muhakkak göz önünde bir yerde olmalı ki ara ara karşılaşabilesiniz. Yıl içinde listeyle göz göze gelmek size hedeflerinize ne kadar yakın olduğunuzu hatırlatacak ve başarılan her hedef ilham kaynağı olacaktır.

  • Rutininizi Bozun

Yeni yıl gibi yaşanılanlar da yeni olsun istiyorsanız rutininizi bozun. Yeni deneyimlere yer açın. Neler yapılabilir? Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gitmek, yeni hobiler edinmek, yeni insanlarla tanışmak örnek verilebilir. İlla büyük değişikliklere gerek yok. Her zaman yaptığınız şeyleri farklı yöntemlerle yapabilirsiniz.  Gidip gelirken işe yürüdüğünüz yolu değiştirmek bile iyi gelecektir.

Hoşa gitmeyen alışkanlıkları değiştirmek için kendinizi de zorlamalısınız. Kendinizi zorlaya zorlaya yaptığınız ufak tefek şeyler de rutini bozmanıza yardım edecektir. Ve her yenilik motivasyon kaynağıdır. Yenilikler beyinde de yeni bağlantılar kurar, bu da beynin daha aktif olması anlamına gelir. 

  • Toksiklerden Arının

Yeni yılda kendin için kendimiz için yapacağımız en büyük iyiliklerden biri; toksiklerden arınmak. Nedir toksik maddeler? Her şey olabilir. Size iyi gelmeyen ve yoran bir arkadaş, sağlığınızı bozan alışkanlıklar ve gıdalar, vaktinizin çoğunu alan ve size katkı sağlamayan mobil uygulamalar ve oyunlar.

Ufak bir beyin fırtınasıyla başlayabilirsiniz. Neler iyi gelmiyor size? Cevabı bulduysanız o iyi gelmeyen toksiklerden, yüklerden kurtulun. Sizi yoran her şeyden kurtulma rahatlamanıza sebep olacaktır. 2021’de özellikle yoran, enerjinizi düşüren ve iyi gelmeyen toksik insanlardan kurtulun. Farkı siz de fark edeceksiniz.

Yeni Yılda İlham Verecek 4 Öneri, yeni yıl önerileri, motivasyon, değişim,

2021;Bol bol gülümsediğiniz ,dolu dolu yaşadığınız,önce kendinizin sona sevdiklerinizin kıymetini bildiğiniz ve hepsinden önemli sağlıklı mutlu bir yıl olsun 🙂

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...