Kapat
Anasayfa 371 0

Yerli İşletim Sistemi Milis Linux Nedir ?

2016 yılında gönüllüler tarafından başlatılan Linux tabanlı işletim sistemi projesidir.2019 yılında ise Akdeniz Üniversitesi BAP Projesi olarak destek almışlardır.Yola çıkış amaçlarından biri ise ülkemizde maalesef yeteri kadar bu alana yönelik çalışmaların yapılmadığı bulgusudur. Diğer Linux dağıtımlarının aksine distro ilan sitesi olan Distrowatch’de görememe şokunu yaşasam da kurup incelediğim zaman gayet başarılı olduğunu fark ettim. Kendi paket yönetici olan işletim sistemimiz açık kaynak kodludur.

Milis ismini ise “Milli İşletim Sistemi” olmakla beraber aslen askeri bir anlamı olan “milis” kavramıyla anlam örtüştürülmesi olarak tanımlamaktadır.

Kişisel kullanım ve yazılım alanında çalışan arkadaşlar için uygun bir işletim sistemidir.

Kurup incelemeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Bu işlerin aslında çok zor olmadığının ispatıdır. Yıllarca destek alıp bir arpa boyu yol gelemeyenler de var.

İndirmek için: https://mls.akdeniz.edu.tr/indir/

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...