Kapat
Anasayfa 415 0

Zip Dosyası Nedir? Zip Dosyası Nasıl Açılır?

Zip Dosyası Nedir?

Zip Dosyası Nedir?
resim

Zip Dosyası :

İngilizce “zipper” (fermuar) kelimesinden gelen, dosyaları kayıpsız şekilde sıkıştıran veya arşivleyen bir dosya formatı olarak kabul edilmektedir. Dosya formatı, ek bir programa gerek duymadan Windows işletim sistemlerine entegre bir şekilde gelmektedir. Dosya sıkıştırmak dışında farklı amaçlar için de kullanılabilmektedir. Çoğu dosyayı, DEFLATE, BZIP2, WavPack, LZMA gibi yöntemler kullanarak sıkıştırma imkanı da sağlamaktadır.

Zip Dosyası Nasıl Açılır?

Zip dosyalarını açmak için Windows ve MacOS dahil çoğu işletim sisteminde herhangi bir programa gerek yoktur. Sadece indirdiğiniz Zip dosyasına iki kere tıkladıktan sonra dosyaları görmek için izin vermeniz yeterlidir. Tabii ki, dosyayı açmak için başka programlar da mevcut. PeaZip, Files2Zip ve ezyZip gibi programları örnek olarak sayabiliriz. Ayrıca mobil cihazlarınızda da Zip dosyalarınızı açmak için programlar olduğunu söyleyelim. Örnek vermek gerekirse; iOS için iZip, Android için ise 7Zipper başarılı dosya açma programlarıdır.

Nasıl Çalışır?

Dosya formatı yazılım yüklemelerinde daha çok kullanılmaktadır. Bir veya daha fazla dosyayı tek bir klasörde toplayarak kullanıcıyı dosya kalabalığından kurtarır. Tek bir klasördeki bütün dosyaları ise %90’a kadar daha küçük boyutlara gelecek şekilde sıkıştırır (arşivler). Bu sayede kullanıcılar depolama masrafından kurtulmuş olur. Aynı zamanda arşivlenen dosyayı veya dosyaları şifreleme imkanını da biz kullanıcılara sağlar.

Zip Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Zip Dosyası Nedir ve Nasıl Oluşturulur
resim

Bilgisayarlarda dosya oluşturmak oldukça kolaydır. Windows işletim sisteminde sıkıştırmak istediğiniz bir dosyaya sağ tıklayın ve ardından “arşivle” veya “sıkıştır ve gönder” seçeneklerinden birini seçin. Artık seçtiğiniz dosya, Zip dosya formatına dönüşmüş olacaktır. Bu durum MacOS işletim sisteminde de aynı şekilde gerçekleşir.

Şifresi Nasıl Kaldırılır?

Dosya ve içindekileri korumak için yaptığınız bu güvenlik hareketi sonucunda eğer parolanızı unuttuysanız, yeniden erişim sağlamak için parola kırıcı programları kullanmanız gerekiyor. Bu programları internette arayarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak bu programlar %100 başarı oranına sahip değildir. Şifre kırma işlemleri, şifrenizin ne kadar güçlü olduğu ile doğru orantılı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Resmi Sosyal Medya : Youtube Instagram Twitter

Sitemizdeki Reklamlara Tıklayarak ÜCRETSİZ Maddi Destek Sağlayabilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler.

Burak Eti {Burak Eti}